Padání vlasů? Alopecie? Příčiny vypadávání vlasů. Léčba vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je přirozený proces, přičemž ztráta 50-100 kusů vlasů denně odpovídá normě. Intenzitu vypadávání vlasů navíc také ovlivňuje roční období, mechanické namáhání (žehlení, fénování vlasů) nebo hormonální změny.

Vypadávání vlasu , alopecie nebo hormonální změny. Jaké jsou příčiny a co doopravdy pomu že?

Vypadávání vlasů je přirozený proces, přičemž ztráta 50-100 kusů vlasů denně odpovídá normě. Intenzitu vypadávání vlasů navíc také ovlivňuje roční období, mechanické namáhání (žehlení, fénování vlasů) nebo hormonální změny.

Proces vypadávání vlasů


Důležitou složkou vlasů je kolagen, jehož produkce s věkem klesá. Kolagen vytváří obal kolem vlasového folikulu. Vědci prokázali, že nadměrná tuhost kolagenové membrány je jednou z hlavních příčin předčasného vypadávání vlasů.

Kvůli nadměrné tuhosti kolagenu se vlasové kořínky méně zakotvují ve vlasové pokožce. Vzhledem k tomu, že v důsledku zvýšené tuhosti kolagenové membrány se zvyšuje tlak a okolní krevní cévy jsou stlačeny a poskytují výživu vlasovým folikulům prostřednictvím mikrocirkulace krve. Výsledkem je, že folikuly se bez přijímání potřebných živin zmenšují a struktura vlasů se oslabuje a ztenčuje. S věkem se zvyšuje počet vlasových folikulů, které nedostávají potřebnou výživu, což vede k jejich vypadávání.

A také tvrdý kolagenový obal kolem vlasového folikulu narušuje hlubokou a pevnou fixaci vlasového folikulu v dermis, což zvyšuje pravděpodobnost jeho ztráty.

alopecie;

 

alopecie

Příčiny vypadávání vlasů

 • Stres - neustálý stres, emoční tíseň, vážné trauma, chirurgický zákrok, obtížný porod, půst (hladovění) a přísné diety ovlivňují krevní oběh. Se špatným krevním oběhem se také zhoršuje výživa vlasových folikulů.;
 • Hormonální nerovnováha v období po porodu a menopauze také vede k významnému vypadávání vlasů. V tomto případě pomůže pouze specializovaný lékař;
 • Roční období - podle výzkumu dochází ke zvýšení vypadávání vlasů v dubnu - březnu a v září - říjnu. Je to způsobeno sezónním nedostatkem vitamínů a vyžaduje to zlepšení kvality výživy a případně další příjem vitamínů a minerálů;
 • Znečištění životního prostředí;
 • Nevyvážená strava, hladovění, nedostatek zinku a železa;
 • Nemoci endokrinního systému - hypertyreóza a hypotyreóza;
 • Závažná dermatologická onemocnění pokožky hlavy;
 • Ztráta vlasů spojená s užíváním léků - chemoterapie, antidepresiva, antikonvulziva a beta-blokátory.

Může dieta způsobit vypadávání vlasů?

Studie ukázaly, že v mnoha případech dochází ke zvýšené ztrátě vlasů během několika měsíců od zahájení diety. Tato ztráta vlasů je rozptýlená a přímo souvisí s výživou. Po dokončení diety vlasy obnoví svůj růst.

Typicky bude mít strava s nedostatkem živin, jako jsou bílkoviny, železo, zinek nebo vitamíny B a D, za následek nedostatek živin, které přímo ovlivňují růst vlasů. Jakákoliv nevyvážená strava určitě povede k křehkým a suchým vlasům, i když není příliš přísná.

Výzkum potvrzuje, že jakákoli přísná strava je stresující kvůli nedostatku živin a zvyšuje vypadávání vlasů.


Nedostatek vitamínů způsobuje vypadávání vlasů – které vitamíny Vám pomohou ke krásným vlasům?

Mezi vitamíny nezbytnými pro dobré zdraví vlasů jsou obzvláště důležité vitamíny B:

 • Vitamin B3 (niacinamid) zlepšuje krevní oběh ve vlasovém kořínku. Vyskytuje se ve velkém množství v mandlích, houbách, chřestu, avokádu, bobulích, černé ředkvičce, petrželce a zelí;
 • Vitamin B5 (nebo kyselina pantothenová) urychluje růst vlasů. Nachází se ve velkém množství v celeru, květáku, lískových a vlašských oříšcích, česneku a avokádu;
 • Vitamin B6 zvyšuje účinek dalších vitamínů a také pomáhá posilovat vlasové vlákno. Lze jej najít v drůbeži, sušených banánech, semínkách, kadeřávce, špenátu a rajčatech;
 • Vitamin B8 (nebo biotin) reguluje produkci kožního mazu na pokožce hlavy. Nachází se v pivovarských kvasnicích, houbách, luštěninách, zelí, mandlích, rajčatech a klíčících semenech;
 • Vitamin B12 stimuluje obnovu vlasového folikulu. Najdete ji v mase, rybách, drůbeži a řasách spirulina.
 • Vitamin D také hraje roli v prevenci vypadávání vlasů, zejména u žen. Vypadávání vlasů s nedostatkem vitaminu D v zimě může být častější, protože syntéza tohoto vitaminu v těle závisí na vystavení slunečnímu záření. V potravinách se nachází v oleji z tresčích jater, mastných rybách, vnitřnostech, vejcích, sýrech a másle.
vitamíny na vlasy

Vitamíny jsou nesmírně důležité pro zdraví a strukturu vlasů, ale důležité jsou i další prvky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, lipidy a železo. Proto je zásadní vyvážená a rozmanitá strava. Pokud i přes zdravou stravu dochází k intenzivnímu vypadávání vlasů, měli byste se poradit se svým lékařem. Ten bude schopen identifikovat příčiny vypadávání vlasů a v případě nedostatku živin vám poradí, jaké potraviny byste měli jíst a případně vám poradí vhodné doplňky stravy.

Některé doplňky, zejména ty, které obsahují vitamin B8 (nebo biotin), jsou obzvláště užitečné při udržování zdravých vlasů.


Citlivá pokožka hlavy a vypadávání vlasů

Barvení, fénování, žehlení,styling a další agresivní ošetření vlasů negativně ovlivňují bariérovou funkci pokožky hlavy, takže je zranitelná a citlivá. Výsledkem je pocit nepohodlí, jako je svědění, zarudnutí, pálení nebo brnění.

Svědění samo o sobě nezpůsobuje vypadávání vlasů, ale mikrotrauma, ke kterému dochází při česání pokožky hlavy, vyvolává v některých oblastech zvýšené vypadávání vlasů. V takovém případě je nutná náležitá péče o snížení citlivosti pokožky hlavy a zastavení vypadávání vlasů. V takovém případě vám doporučujeme kontaktovat odborníka a absolvovat kurz obnovy vlasů a ošetření citlivé pokožky hlavy.

Ochrana pokožky hlavy před negativními účinky agresivních vnějších faktorů pomáhá eliminovat svědění a zabránit vypadávání vlasů. K tomu odborníci doporučují používat jemné, zklidňující šampony, které jsou určeny speciálně pro citlivou pokožku hlavy. Nejlepší je vyhnout se výrobkům, které obsahují sírany, protože dráždí a vysychají pokožku hlavy.

Je důležité zbývající šampon dobře opláchnout, aby vás nesvědila pokožka hlavy. Vlasy je třeba jemně umýt, vyvarujte se silného tření. Je důležité, aby dámy byly se stylingem co nejopatrnější. Jakékoli ošetření vlasů může poškodit kořínky a zvýšit citlivost pokožky hlavy. Vlasy je dobré vysoušet při nejnižší teplotě.


Vypadávání vlasů po porodu

Asi 90% čerstvých matek pociťuje náhlé a intenzivní vypadávání vlasů, které obvykle začíná přibližně tři měsíce po narození jejich dítěte. Doba mezi porodem a nástupem vypadávání vlasů odpovídá době trvání klidové fáze (telogenu) růstu vlasů: toto období trvá od jednoho do šesti měsíců, v průměru tři měsíce. Tato dočasná ztráta vlasů, známá jako vypadávání vlasů z telogenu, je rozptýlená a většinou lokalizovaná na temeni hlavy.

Během tohoto období mohou ženy ztratit až 30% vlasů a vlasy, které nevypadávají, jsou matné a křehké. Přestože tato ztráta vlasů může trvat několik měsíců, je zcela normální, reverzibilní a ve většině případů se růst vlasů obnoví 6-12 měsíců po porodu.

Hlavní příčinou vypadávání vlasů jsou v tomto případě hormony.
Během těhotenství obrovské množství estrogenu produkovaného tělem ženy brání vlasům v přechodu do telogenní fáze, což znamená, že se vlasy zaseknou v růstové (anagenní) fázi. Během tohoto období si mnoho žen všimne, že jejich vlasy rostou mnohem rychleji než dříve, méně vypadávají a vypadají zdravěji.

Po porodu se produkce hormonů změní a vrátí se na předchozí úroveň, což způsobí masivní přechod do telogenní fáze. To zase vede k intenzivnímu vypadávání vlasů známému jako poporodní vypadávání vlasů.

Kromě hormonální nerovnováhy může v období po porodu vést ke ztrátě vlasů nedostatek spánku, potenciální nutriční stres a péče o novorozence. Nedostatek železa nebo vitamínů může být také jednou z příčin vypadávání vlasů u žen po porodu.

Naštěstí je ve většině případů poporodní vypadávání vlasů dočasné a časem se vrátí do normálu. Ačkoliv poporodní vypadávání vlasů obvykle nevyžaduje léčbu, strava bohatá na železo a vitamíny může pomoci zpomalit tento typ vypadávání vlasů.

Pokud však vypadávání vlasů po porodu trvá déle než rok, doporučujeme navštívit dermatologa nebo trichologa, abyste zjistili a následně léčily příčinu.

Vypadavani vlasu po porod

Ovlivňuje menopauza vypadávání vlasů?


Mnoho žen pociťuje během menopauzy celkové ztenčení vlasů (spíše než znatelné plešatění). Hormonální změny, ke kterým dochází během tohoto období, jsou hlavní příčinou vypadávání vlasů u žen, zejména jsou-li geneticky náchylné k androgenetické alopecii. Největšími hormonálními změnami během menopauzy je pokles hladiny estrogenu a progesteronu. To je důvod, proč si některé ženy všimnou, že jejich vlasy jsou stále slabší, tenčí a pomaleji rostou. Současně pokles množství těchto hormonů způsobuje zvýšení produkce androgenů (mužských hormonů), zejména testosteronu, což může způsobit kontrakci vlasových folikulů, která vede ke ztrátě vlasů. Kromě toho mohou androgeny také způsobit nežádoucí vlasy, které se objevují na obličeji a dalších částech těla.


Ženy během menopauzy jsou ovlivněny dalšími faktory, které mohou přispět k vypadávání vlasů. Jedná se především o vysokou hladinu stresu, špatnou výživu, nedostatek pohybu, nemoc nebo nespavost. Existuje celá řada živin (vitamíny B, zinek a omega-3 mastné kyseliny), které pomáhají udržovat hormonální rovnováhu a zdravé vlasy, což může vést k jejich vypadávání. Doplňky obsahující vitamin B7 (nebo biotin) v tomto případě mohou být skvělým pomocníkem k zastavení vypadávání vlasů. Je však přísně zakázáno je brát na vlastní pěst. Jakékoli doplňky by měly být předepsány lékařem po prozkoumání vašeho zdravotního stavu.

Jaké nemoci ovlivňují vypadávání vlasů?

Jakékoli onemocnění doprovázené horečkou, únavou nebo stresem může způsobit zvýšené vypadávání vlasů. Tento typ vypadávání vlasů, nazývaný telogen, je náhlý, rozptýlený a často velmi intenzivní. Naštěstí je tento typ vypadávání vlasů dočasný a jakmile je zjištěna a léčena příčina onemocnění, vlasy obnovují svůj přirozený cyklus růstu, stagnace a ztráty.


Nemoci z nedostatku železa často způsobují vypadávání vlasů
Železo je základní stopový minerál, který hraje zvláštní roli při udržování zdravých vlasů. Nedostatek železa vede k tomu, že se vlasy stávají tenčími a křehčími a v některých případech dokonce vyvolávají difúzní vypadávání vlasů. Proto může být jakýmkoli zdravotním stavem spojeným s nedostatkem železa (jako je anémie nebo chronické zánětlivé onemocnění) příčinou vypadávání vlasů.


Alopecia je to autoimunitní stav, který způsobuje vypadávání vlasů
Jedná se o autoimunitní poruchu vypadávání vlasů, která postihuje vlasové folikuly. Může se projevovat různými způsoby, od vypadávání vlasů v malých oblastech pokožky hlavy (známé jako alopecia areata - nejběžnější forma) až po úplné vypadávání vlasů (alopecia totalis).
Přestože přesný původ tohoto onemocnění stále není zcela objasněn, vědci jej připisují autoimunitě. U některých pacientů může alopecia areata časem vymizet bez jakékoli léčby. V ostatních případech je třeba léčit léky. Někdy může být alopecie spojena s jinými autoimunitními chorobami (jako je onemocnění štítné žlázy). V každém případě je v případě intenzivního vypadávání vlasů důležité okamžitě kontaktovat trichologa, abyste zjistili důvody a zvolili léčebný režim.


Další autoimunitní onemocnění způsobující vypadávání vlasů
Řada autoimunitních onemocnění, která mají vliv na kůži a další orgány, může vyvolat intenzivní vypadávání vlasů. Nejprve mluvíme o lupus erythematodes a Hugerot-Sjogrenově syndromu - dvou autoimunitních onemocněních, kterými ženy nejčastěji trpí. Tyto stavy často způsobují difúzní vypadávání vlasů a vyžadují komplexní lékařskou péči.

Ovlivňuje nošení klobouku vypadávání vlasů?


Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není nošení klobouku nebo čepice příčinou vypadávání vlasů. Pokrývky hlavy vyrovnávají vlasy v určitých oblastech, ale tlak obvykle není dostatečně silný, aby poškodil vlasové folikuly. V průměru každý den ztrácíme 50 až 100 vlasů a samotné nošení klobouku toto množství nezvyšuje. Stojí však za zmínku, že v případě nepravidelného zpracování může klobouk způsobit rozvoj infekcí, které způsobují nemoci vyvolávající vypadávání vlasů.


Trpí alopecií pouze muži?

Ženy, stejně jako muži, mohou také trpět vypadáváním vlasů.

Protože androgenetická alopecie je výsledkem zvýšené expozice androgenům ve vlasovém kořínku, často v kombinaci s genetickou predispozicí, bývají muži více náchylnější k tomuto onemocnění než ženy.
Stojí za zmínku, že androgenní alopecie u mužů a žen se vyvíjí různými způsoby.
U mužů může být konečnou fází ztráta všech vlasů kromě korunky kolem krku a spánků, zatímco u žen je ztráta vlasů rozptýlená a omezená na temeno hlavy - ve větší, či menší míře. Úplná plešatost u žen je velmi vzácným jevem spojeným se závažnými nemocemi a chemoterapií.

alopecie muzi

Kde začít s ošetřováním vlasů?

Pokud máte první známky vypadávání vlasů, začněte konzultací s trichologem. Pomocí počítačové diagnostiky (trichogramy) odborník určí počet a průměr vlasů, stav pokožky a mazových žláz. Chcete-li zjistit příčinu alopecie, může vám být nabídnuto podstoupit vyšetření jinými úzkými odborníky: gynekologem, endokrinologem, neurologem, terapeutem.
Gynekolog pomůže ženě napravit hormonální nerovnováhu. Pokud příčina vypadávání vlasů spočívá v přítomnosti onemocnění gastrointestinálního traktu, měli byste vyhledat radu od gastroenterologa.

Překlad obrázku:

 • Аnalýza pokožky hlavy
 • Pokud nevíte, jaký máte problém s pokožkou hlavy, nechte si diagnostikovat
 • Zahájit konzultaci

Léčba vypadávání vlasů

Ženy často používají domácí péči. Ale doplňky stravy se často nedokážou vyrovnat s problémem vypadávání vlasů lépe než profesionální salonní ošetření.


Pamatujte, že samoléčba může vypadávání vlasů jen zhoršit. Vypadávání vlasů je často způsobeno vnitřními problémy, které je třeba řešit komplexně. Než začnete používat domácí masky a vlasové vody, nezapomeňte se poradit s odborníkem. Je docela možné, že ve vašem případě budou některé z nich kontraindikovány.


Fyzioterapeutické metody indikované pro alopecii jsou různé. V zásadě jsou všechny zaměřeny na zlepšení krevního oběhu v pokožce hlavy, normalizaci metabolických procesů a posílení krevních cév. Pro léčbu alopecie jsou široce používány: programy pro výživu vlasů , masáže, mezoterapie nebo plazmaterapie.


Způsob léčby je vybrán pro každého pacienta s přihlédnutím k typu a stadiu onemocnění a individuálním charakteristikám jeho organismu.

Mezoterapie - do pokožky hlavy se zavádějí mikroinjekce speciálních přípravků obsahujících vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny. Tyto látky pomáhají aktivovat krevní oběh, stimulují růst vlasů a zpomalují proces vypadávání vlasů. Mezoterapie zajišťuje maximální asimilaci látek obsažených v přípravcích. Zmrazené folikuly se probudí při příjmu vitamínového koktejlu, růst vlasů se zrychlí. Na základě výsledků diagnózy lékař předepíše postup. Bio-koktejly se vyrábějí individuálně pro každého pacienta a obsahují vazodilatační přísady, fyto-vitamínové komplexy, minerály nebo aktivní aminokyseliny. Všechny složky rychle obnovují strukturu vlasů po celé délce, přispívají k vážnému posílení stěn cév a zlepšují mikrocirkulaci v tkáních.

Mezoterapii pokožky hlavy lze také použít při absenci problému zvýšeného vypadávání vlasů ke zlepšení kvality vlasů. Vlasy budou následně pěvnější, podpoří se růst novývh vlasů a zvětší se jejich objem.

Plazmaterapie vlasů je účinná technika, jejíž působení je založeno na zdraví vlasů a pokožky hlavy zavedením vlastní plazmy bohaté na krevní destičky pacienta. Využití zdrojů vlastního těla je v tomto případě významnou výhodou, protože vylučuje pravděpodobnost vzniku alergických reakcí a vedlejších účinků.

Metoda je jedinečná v tom, že získaná autoplazma s velkým počtem vlastních krevních destiček má neomezené možnosti stimulace růstu nových buněk. Změny jsou viditelné po prvním zákroku: spočívají ve zlepšení růstu vlasů, postupné obnově jejich struktury, zastavení procesu odumírání vlasových folikulů.

Léčba vypadávání vlasů v centru BEAUTYSHAPE moderními metodami vám umožňuje zastavit vypadávání vlasů a obnovit jejich růst. Kombinace léků pro domácí použití předepsaných lékařem a procedurami prováděnými na klinice má zjevný a trvalý účinek: obnovuje se struktura vlasů, ale take obnova a vzhled nových buněk pro další růst vlasů. Náš specialista vybere komplexní léčbu vypadávání vlasů, individuálně na míru pro každého individuálně. Pomáháme udržovat a obnovovat zdravý stav vašich vlasů!

Zjistěte více o našich produktech pro péči o vlasy na doma:

  vlasova kosmetika

O nás

BEAUTYSHAPE Praha. Moderní kosmetický salon a kadeřnictví s týmem profesionálů. Více než 100 beauty služeb můžete absolvovat na jednom místě.

Facebook salon krásy beautyshape Twitter salon krásy beautyshape Linkedin salon krásy beautyshape Skype salon krásy beautyshape Instagram salon krásy beautyshape

Kontakt

ul. Lublaňská 47
120 00 Praha 2
Česká republika
mob.:+420 773 03 47 47
tel.:+420 222 54 20 69
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Top
Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Marketing
Set of techniques which have for object the commercial strategy and in particular the market study.
Facebook
Accept
Decline
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
Google Analytics
Accept
Decline
Advertisement
If you accept, the ads on the page will be adapted to your preferences.
Google Ad
Accept
Decline